Who run your world?

את המאמר הזה על נשים והשקעות אנחנו רוצים שכל אישה תקרא

אייקון שעון 3 דק׳ קריאה

אם אתה משקיע, המאמר הזה לא בשבילך, אבל כן בשביל אישה בחייך שחשובה לך. מוזמן לקרוא, ולהעביר הלאה.

אם את אישה שקוראת את זה, את כנראה מנצחת על קונצרט ענק;

כל אחד מבני הבית מקבל בצורה מדויקת את מה שהוא צריך. מנהלת קריירה, ועובדת קשה כדי להתקדם. החולצה הלבנה תהיה מוכנה בדיוק לחוג של הילדה, ואת דואגת להסעה לחבר בשעה הכי גרועה ביום. את במצב קבוע של תכנון, מנהלת את התקציב השוטף של הבית, מאמינה בשוויון זכויות בין המינים, לא נכנעת לסטריאוטיפים, ומי שיפלוט לידך הערה שוביניסטית רצוי לו שייזהר. בקיצור את אישה, אישה על מלא, סופר-אישה. אבל.

כשזה מגיע להשקעה של כסף לעתיד, יכול להיות שאת עוצמת עיניים, מעדיפה להשאיר את המושכות בידיים של מישהו אחר או לא לטפל בזה בכלל. זה עומד בסתירה מוחלטת לדרך שבה את חיה את היומיום שלך, ולמאמצים שלך לנתב ולתכנן את העתיד שלך.

כשמישהו אחר שולט ומנהל את הכסף בלי שיש לך שום נגיעה בזה, זה פוגע ביכולת ההשפעה שלך על העתיד שלך. זה פוגע בחופש שלך לקבל החלטות משמעותיות עבורך ועבור האנשים שחשובים לך, כי המצב הפיננסי שלך מכתיב הרבה פעמים החלטות משמעותיות בחיים.

נתון עדכני מראה שנשים מחזיקות רק 32 סנט מכל דולר שמושקע בבורסה. (CNBC)

רבות נכתב על הגורמים לכך שנשים משקיעות בשוק ההון פחות מאשר גברים: החל מכך שנשים הן בעלות גישה שמרנית יותר לכסף, ומעדיפות חיסכון וביטחון, בעוד ששוק ההון נתפש בעל רמת סיכון גבוהה. כמו כן, מחקרים מצביעים על כך שלנשים יש רמת ביטחון נמוכה בכל הקשור להשקעה. הן תופסות השקעה כמורכבת יותר או מרגישות פחות בקיאות בעניינים פיננסיים. סיבות שמקורן בחוסר ידע או חשש, מובילות לשיעורי השתתפות נמוכים יותר. נוסיף על זה את בעיית פערי השכר ואת העובדה ששוק ההון נשלט שנים על ידי גברים עם ייצוג חסר לנשים – וקיבלנו מקבץ סיבות שמוביל למצב הנוכחי.

יחד עם זאת, יותר ויותר נשים מתחילות לשבור את המחסום, לצבור עושר ולהשקיע בשוק ההון. התקדמות הטכנולוגיה מאפשרת אפליקציות השקעות שמספקות ממשק ידידותי, אפשרויות להיכנס לעולם ההשקעות בסכומים נמוכים ומשאבים חינוכיים, מה שמקל על נשים להיכנס, להשתתף וליהנות מהאפשרויות הכלכליות שהשקעה בשוק ההון מציעה.

אז… איך מתחילות להשקיע?

כצעד ראשון, פתחי חשבון השקעות דרך גוף מפוקח עם אפליקציית השקעות פשוטה וידידותית. בישראל קיימת רגולציה הדוקה על גופים פיננסים מפוקחים, חברי הבורסה ובנקים, שמטרתה להגן על כספי הציבור. חשוב לא להתפתות להשקעה דרך גופים לא מפוקחים.

התחילי בקטן. אין צורך להתחיל להשקיע בסכומים גדולים. אפשר להתחיל אפילו ב-100 ש״ח ולאמן בהדרגה את ״שריר ההשקעות״ שלך.

הפכי את ההשקעה להרגל. השקעת סכום קבוע בכל חודש תהפוך בהדרגה לדרך חיים שתאפשר לך לצבור עושר ותביא לתוצאות לאורך זמן. היכולת להשקיע, שנובעת מהביטחון והידיעה שאת יכולה, מגיעים רק מתוך אימון שמתחיל בצעדים קטנים. ככל שתאפשרי לעצמך להתנסות ותתמידי, כך תצברי ביטחון, ותוכלי להרחיב את האפשרויות העומדות בפניך.

איך תדעי במה להשקיע?

זה אולי החלק המרתיע ביותר. בשוק ההון קיימים כלי השקעה רבים ומגוונים אך כלי ההשקעה הפופולארי ביותר בקרב משקיעים ומשקיעות מתחילים הוא קרנות סל העוקבות אחר מדדים מובילים כגון מדדי ה- S&P 500, ה- Dow Jones וה- Nasdaq. כאשר את קונה אפילו יחידה אחת של קרן סל, את משקיעה בעשרות, אם לא מאות חברות מובילות בבת אחת ובכך את מפזרת ומפחיתה את הסיכון בהשקעה. לבסוף, חשוב לשמור על אורך נשימה והסתכלות לטווח ארוך ולא להיבהל ממהמורות בדרך – ההיסטוריה מלמדת שהשקעה לטווח ארוך מניבה תוצאות טובות.

 

לסיום, כחברה שמובלת ע״י אישה (שלומית ארז ערמון, מנכ״לית משותפת) זה המסר הכי חשוב שלנו אלייך:

אישה שאין לה בעלות על הכסף שלה (ועל העתיד שלו), לעולם תהיה נשלטת בידי מישהו אחר. תתיידדי איתו, תנהלי אותו.

Run your world.