5 המכות בדרך לחירות הכלכלית

לא צריך ללכת 40 שנה במדבר, רק לקרוא את המאמר הקצר הזה

אייקון שעון 3 דק׳ קריאה

אי אפשר לחשוב על פסח בלי לחשוב על חירות, ואי אפשר לחשוב על חירות בלי לחשוב לעצמנו ״אוח, הלוואי שהיו נוחתים עלינו כמה מיליונים״. אז אנחנו לא מאמינים בכסף שנופל מהשמים (אבל בים שנקרע לשניים ושיח בוער – דווקא כן). אגב שיח בוער, הבנו שאחד הנושאים החמים בימים אלו זה שוק ההון, ובמקרה, ממש במקרה, אנחנו אוהבים את שוק ההון ומבינים בו, ואולי נוכל לעזור לפרק את כל החסמים שמונעים מאיתנו לחצות את הים הזה, בדרך לארץ המובטחת: פנסיה מוקדמת.

טוב, נראה לנו שמיצינו את עולם הדימויים והבנו את הקשר של המאמר הזה לפסח, אז לענייננו:

  1. חוסר ידע: מה שאנחנו לא יודעים לא כואב, חוץ משוק ההון: בזמן שאנחנו לא נכנסים לשוק ההון כי אנחנו ״לא מבינים בשוק ההון״, הכסף שלנו שוכב בעו״ש, או במקרה הטוב בפק״מ, ותופח כמו… מצה. במילים אחרות, לא צריך להיות גאונים גדולים או ללמוד את זה, כדי להתחיל להשקיע. ריכזנו עבורכם את כל המונחים הבסיסיים שייתנו לכם מספיק ביטחון להתחיל, להתנסות ולאמן את שריר ההשקעות שלכם.
  2. חוסר סבלנות: את הפירמידות לא בנו ביום אחד. תתחילו בקטן ובעקביות, הכסף הזה שאותו לא תבזבזו יהפוך עם הזמן להשקעה מניבה, ועם ההשקעה בא התיאבון להשקיע עוד כסף פנוי, ועוד כסף פנוי, ויום אחד אתם מתעוררים ומגלים שלא רק שלא בזבזתם את הכסף הפנוי שלכם – הוא גם עשה תשואה יפה.
  3. חוסר בהון עצמי: נכון, זה אכן היה חסם עד לא מזמן. למי שלא היו לפחות 10-15 אלף ש״ח פנויים, לא הייתה גישה לשוק ההון. בדיוק בגלל זה הקמנו פלטפורמה שמאפשרת לכם לפתוח חשבון בקלות, תוך כמה דקות, להפקיד החל מ-1$ בלבד, ולהתחיל להשקיע. אגב, אם אתם שואלים את עצמכם מה כבר אפשר לקנות בדולר, אז דעו לכם שאצלנו בבלינק אפשר לסחור בשברי מניות (כלומר לקנות גם מניות יקרות בכל סכום), וזה הרבה פחות מלכלך משברי מצות, רק אומרים.
  4. פחד משוק ההון: כמו שנאמר, במורא גדול תעשה לך תיק השקעות. אנחנו כאן להזכיר שכל מה שלא מוכר הוא מפחיד, אבל יש סיבה שמיליוני אנשים סוחרים בשוק ההון. אז החשש לגיטימי, אבל אם מורידים את הסיכונים, ובונים חוויית משתמש נוחה ושקופה, ומורידים את מינימום הפקדה, ומוסיפים הפקדה בכרטיס אשראי ומסחר החל מדולר בשברי מניות, אזי שביד חזקה ובזרוע נטויה תוכלו להתחיל לדאוג לחופש הכלכלי שלכם דווקא כאן, בעולם ההשקעות.
  5. חרטה על זמן שאבד: סליחה על הדרמטיות, אבל אנחנו מכירים לא מעט אנשים שאומרים לעצמם ״אילו חסכתי לפני 20 שנה, ולא חיכיתי עם הכניסה לשוק ההון עד עכשיו, דיינו״. אבל איך אמר וורן באפט? הזמן הכי טוב לנטוע עץ זה לפני 20 שנה, והזמן הבא הכי טוב הוא עכשיו. בואו נדאג שלא תקראו את המאמר הזה עוד 20 שנה ותגידו לעצמכם, ״אחח. איך עברו 40 שנה, ואנחנו עדיין במדבר״.

מקווים שלא הגזמנו עם המשל לפסח, זה פשוט החג האהוב עלינו.

שיהיה חג שמח, חירות כלכלית ובעיקר – חופש לכל בני ובנות ישראל, ושכולם יחזרו הביתה בשלום, אמן.

החברים מבלינק.